Beynimizin Doğal Şekere İhtiyacı Vardır. Yazımızda konu olan şeker doğal değildir ve Sayısız gıdada kullanılmaktadır.

ŞEKER BAĞIMLILIĞI NEDİR ?

Yediğimiz Şeker 50 yıl önceki şekerden çok daha farklı. Paketli Gıdalarda kullanılan şeker artık doğal değil. Şeker avrupada ile 19. yy ortaya çıkıyor. O dönemde bazı doktorlar şekerin hastalıkları tetiklediklerine yönelik makaleler ve araştırmalar ile tehlikenin büyüklüğünü doğruluyor.

Şeker bağımlılığı nedir

AÇ OLMASANIZDA SÜREKLİ YEMEK İSTERSİNİZ

Beynimiz sürekli ödüllendirilmek isteyerek size şekerli ürünleri yedirtmekte. Paketli gıdaların % 90 ı Şeker ihtiva etmekte.

ŞEKER KOKOİNDEN 8 KAT DAHA FAZLA BAĞIMLILIK YARATIR.

Şeker bağımlılığı nedir ?

Şeker bağımlılığı sağlığımız için global bir tehlikedir.

Şeker bağımlılığı;

Şeker krizi çağımızın en tehlikeli bağımlılığıdır. Tatlılar, ekmek, abur cubur atıştırmalıklar, konserve gıdalar, soslar, paketli ürünler, yoğurt, meyve suları, gazlı içecekler, ve bir sürü ürün şeker ihtiva etmektedir.

Şeker, ürünlerin içinde farklı form ve isimlerde kullanılır.

Mısır şekeri, Sarı Şeker, Beyaz Şeker, Şeker tatlandırıcısı, şeker kamışı, Pancar şekeri, palm şeleri, altın şeker, pudra şekeri, kahve rengi şeker, rafine şeker, turbinado, candy, florida kristali, şeker kamışı şurubu, malt,maltoz, etil maltoz, sakroz, dextroz.

Şeker bağımlılığı nedir

Şeker bağımlılığından kurtulmak için ne yapmalısınız ?

Şeler bağımlılığından kurtulmak için bağımlılıklar üzerine uzman Abrahamson Metodunu tavsiye edebiliriz. Abrahamson Metodu ile tek seansta şeker yeme arzunuz sonlanır. 1 Yıl danışmanların kontür altında olursunuz. Şeker bağımlılığı tedavisi çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Abrahamson metoduyla şeker bağımlılığından kurtulanlar, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktadır.

Kimyasal Şeker

Vücudumuzun doğal şekere ihtiyacı vardır. Kimyasal şeker sürekli acıkmanıza neden olur.

Şeker Bağımlılığının Belirtileri

Şeker bağımlılığı nedir ? Şeker yediğiniz zaman, ilk dilinizle temas eder ve diliniz üzerindeki tatlıyı algılayan reseptörünüz ile beyninizdeki Cerebral Cortex bölümüdeki reseptörünüze iletilir. Bu bölgede bir çok farklı tadı alan reseptörler bulunur. Beynimizdeki bu bölüm ayrıca ödül noktasıdır. Kendimize ödül verdiğimiz zaman tetiklenir. Beynimizdeki ödül noktası olan Cerebral Cortex, sürekli ödüllendirilmek isteyerek şekerli ürünleri tüketmeniz yönünde talimatlar yollar.

Beynimizin bu bölümü sadece şeker değil, uyuşturucu madde, aşk, sosyalleşme ödül mekanizmasını barındırır.

Ödül Mekanizması

Cerebral Cortex sürekli uyarılması tehlikelidir. Sürekli şeker açlığı, şeker krizi, düzensiz davranışlar, tekrar tekrar isteme, kontrol kaybı gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olur.

Şeker Bağımlılığı

Şeker yiyorsanız,  Şeker krizi kaçınılmazdır.

Şekerli bir gıda yediğimizde, gıdalar sırasıyla midemize ve bağırsaklarımıza gider. Ancak bu noktalarda da reseptörler vardır. Bu organlarımızdaki reseptörler, beyne yeter artık burası doldu yada midem hala boş yemeye devam et diye talimat yollar.

Şekerli gıda yediğinizde, reseptörleriniz sürekli beyninizi uyaracak ve sizin yeme arzunuzu tetikleyecektir

Beynimizdeki ödül mekanizmasının en büyük mükafatı dopamin dir. Dopamin, özellikle sigara, eroin, alkol gibi maddeler ile ortaya çıkar. Beynin ödül mekanizmasını tetikleyerek sizi bağımlı yapar.

Şekerde yüksek oranda dopamin salgılanmasına neden olur. Beyin sizden sürekli şeker istemeye başlar. Beynin Şeker ile olan ilişkisi kokain ile olan ilişkisinden farksızdır.

Şeker Bağımlılığı

Şeker, kokainden 8 kat daha fazla bağımlılık yaratmaktadır.

Şeker bağımlılığın etkileri;

Basit şekerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Beyninizin ihtiyaç duyduğu şekeri meyvelerden temin edebilirsiniz.

Şeker bağımlılığından nasıl kurtulunur yada şeker bağımlılığı nasıl bırakılır sorusu herkes için önemlidir. Şeker bağımlılığından kurtulmak zor değildir. Bu konuda tek seansta basit Şekerli gıdalara olan yeme arzunuzu sonlandıran Abrahamson metodunu size tavsiye edebiliriz. Şeker bağımlılığı kaç günde biter sorusunun cevabunu Abrahamson Metodu 1 günde tek seansta olarak belirtmektedir.

Şeker Bağımlılığı Belirtileri

  • Önünüze gelen tatlıyı bitirene kadar yemeye devam etmek.
  • Sofradan kalktıktan sonra halsizlik
  • Çok hızlı enerji yükselmesi ve uzun süreli halsizlik
  • Kilo sorunu
  • Ani morak bozukluğu ve depresyon

Şeker bağımlılığından kurtulanlar hakkında bazı vidolara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Not: Unutmayalım, herseyini fazlası zararlıdır. Gerekli durumlarda doktor tavsiyesi almayı unutmayın.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here