Sağlıklı Beslenme Yolları

Doğal Şeker Çeşitleri ve Doğal Şeker Nedir.
Kimyasal şeker, modern diyetin en tartışmalı bileşenlerinden biridir. Obezite yarattığı etkilerle, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi birçok ciddi hastalıkla bağlantılıdır.
Çoğu insan şekerin etkisinin farkında olmadan çok fazla şeker tüketmesidir.
Neyse ki, şeker eklemeden gıdaları tatlandırmanın birçok yolu vardır.
Kanıtlar, ilave şeker oranı yüksek diyetleri izleyenlerin obezite gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Şeker, vücudunuzdaki açlığı ve tokluğu düzenleyen hormonlara müdahale ederek kalori alımının ve kilo alımının artmasına neden olabilir. Sağlıklı şekerler, beyninizin şeker ihtiyacını destekleyen önemli bir kaynaktır. Bu yazımızda zararsız şeker kaynaklarını sizinle paylaşacağız.

Doğal Şeker Kilo Aldırır mı ?

Doğal şeker içinde fruktoz vardır, fazla tüketirseniz, kan şekeriniz hızlı yükselir ve tekrar inerek çok hızlı acıkmanıza neden olur. Kilo almamak için fazla şeker tüketmemelisiniz.

Doğal Şeker Hangi Besinlerde Bulunur ?

Doğal şeker içeren besinler; bir çok gıdanın içinde doğal şeker bulunur. Mesela, Fasulye, bezelye, domates vs. Ancak Bu gıdaların içindeki şeker oranı ayrıştırılarak sofrada kullanılacak kadar yüksek değildir.
Kurutulmuş meyvelerin içinde doğal meyveye göre çok daha fazla fruktoz vardır. Kan şekerinizi yükseltmemek için ve Kilo vermek için taze meyveyi tercih edin.
Taze meyveler faydalıdır, ancak çok fazla tüketirseniz, yüksek fruktoz kan şekerinizi yükseltir.

Şeker Sağlığınızı Bozabilir mi ?

Doğal şeker nedir ? Aşırı şeker tüketimi metabolizmanıza zarar verebilir, bu da artan insülin ve yağ depolanmasına neden olabilir.
Yüksek şeker alımı, kötü ağız sağlığı ve kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere en ölümcül hastalıklarla ilişkilidir.
Şeker bağımlılık yapar ve sağlık sorunlarına neden olur. Dopaminin beynin ödül merkezinde salınmasına neden olur, bu da bağımlılık yapan ilaçlar tarafından aktive edilir. Unutulmamalıdır rafine şeker doğal şeker değildir.
Doğal şeker tüketimi sağlığınızı korur. Çünkü hastalıklar, vürüsler, tümörler rafine şeker ile beslenir.

Kimyasal Şeker Bağımlılık Yaratır mı ?

Kimyasal Şeker Beyninizde bulunan ödül mekanizmasını tetikler, kısa süreli rahatlama sağlar ve Sürekli yeme arzusu yaratır. Aç olmasanızda yemenize neden olur. Kimyasal / Rafine şeker bağımlılık yaratmaktadır.

Stevia

Doğal şeker olan Stevia, bilimsel adı Stevia rebaudiana, Güney Amerika’da çalı yapraklarından çıkarılan doğal bir tatlandırıcıdır.
Doğal şeker içeren besinler arasında ilk sıraya sahiptir. Doğal şeker kullanmak isteyenler için güzel bir alternatiftir.

Sağlıklı şeker olan Stevia bitki kökenli bir tatlandırıcıdır. Steviosid ve rebaudiozit içinde bulunur. Sıfır kalori içerir,

Şekere göre 350 kat daha tatlıdır ve biraz lezzet farkıda bulunur.

 • Stevia rebaudiana’nın yaprakları içinde besin maddeleri ve fito kimyasalları bulunur, özellikle sağlıksal yönden faydalarını ortaya çıkar.
 • Yapılan araştırmalar, Stevia’nın tatlı bir bileşeni olan steviosidin, kan basıncını, kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.
 • Stevia sağlıklı şeker türü olarak kabul edilmektedir. doğal tatlandırıcının insan sağlığı için sürekli fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek için daha güncel araştırmalara ihtiyaç vardır.
 • Stevia% 100 doğaldır, sıfır kalori içerir ve bilinen herhangi bir olumsuz sağlık etkisi yoktur.
 • Kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Ksilitol

Ksilitol, şekere göre% 40 daha az kalori içeren bir şeker alkoldür.Ksilitol, şekere benzeyen bir lezzete sahip, şeker alkoldür.
Mısır veya huş ağacından çıkarılır ve birçok meyve ve sebzede bulunur.

 • Ksilitol gram başına ortalama 2.4 kalori içerir, bu oran rafine şekere göre% 40 daha az kaloridir.
 • Ksilitolü şekere umut verici bir alternatif yapan şey, şekerin zararlı etkilerinin çoğundan sorumlu olan ana bileşen olan fruktoz eksikliğidir.
 • Klasik Şekerin aksine, ksilitol maddesi kan şekerinizi veya insülin seviyenizi arttırmaz. Aslında, gelişmiş diş sağlığı ve kemik sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilidir.
 • Ksilitol, şekere göre% 40 daha az kalori içeren bir şeker alkoldür.

Eritrol

Eritritol aynen Kristol gibi bir şeker alkoldür, ancak daha az kalori içerir. Gram başına, 0.24 kaloride eritritol normal şekerin% 6’sına barındırır. Aynı zamanda rafine şekere benzer bir tadı vardır..

Vücudunuzda eritritol parçalamak için enzimler bulunmaz, bu nedenle çoğu doğrudan kan dolaşımınıza emilir ve değişmeden idrarınıza atılır. Bu sebepten kimyasal şekerin yaptığı zararlı tepkiler görünmemektedir.

 • Eritritol; insülin, kan şekeri, trigliserit ve kolestrol seviyenizi yükseltmez.
 • Düşük kalori miktarına rağmen, obezitesi olmayan üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışma, eritritol kan düzeylerini artan yağ kütlesi ve kilo alımıyla ilişkilendirmiştir.
 • Çalışma ayrıca eritritolün metabolizmada rol oynadığını, çünkü bazı insanlar genetik olarak glikozdan diğerlerinden daha fazla eritritol oluşturduğunu buldu.
 • Eritritol tüketmenin vücudumuza etkisi tam olarak bilinmemektedir. Kilo almaya olan etkisi altında yeterli araştırma bulunmamaktadır.
 • Eritritol genel olarak insan tüketimi için bir şeker ikamesi olarak güvenli kabul edilir, ancak eritritolün ticari üretimi zaman alıcı ve pahalıdır, bu da onu daha az kullanılabilir bir seçenek haline getirir.
 • Eritritol, neredeyse tam olarak şeker gibi tadı olan bir şeker alkoldür, ancak kalorilerin sadece% 6’sını içerir. Bununla birlikte, bazı insanlarda kilo alımına katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Keşiş Meyvesi Tatlandırıcısı

Zararsız şeker grubundaki Keşiş meyvesi tatlandırıcısı, Güneydoğu Asya’da yetişen küçük bir yuvarlak meyve olan keşiş meyvesinden çıkarılır.
Bu doğal alternatif sıfır kalori içerir ve şekerden 100-250 kat daha tatlıdır.
Keşiş meyvesi fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içerir. Tatlılığını mogrosid adı verilen antioksidanlardan alır.
İşleme sırasında, mogrositler taze sıkılmış meyve suyundan ayrılır ve fruktoz ve glikozu keşiş meyve tatlandırıcısından çıkarır.
Mogrositler, keşiş meyve suyuna antioksidanlar ve antienflamatuar özellikler sağlar.

 • Keşiş-meyve ile tatlandırılmış içeceklerin sükrozla tatlandırılmış içeceklere kıyasla günlük kalori alımınız, kan şekeri seviyeleriniz ve insülin seviyeleriniz üzerinde minimum etkiye sahip olduğunu bulmuştur.
 • Keşiş meyve özü genellikle diğer tatlandırıcılar ile karıştırılır, bu yüzden tüketmeden önce etiketi okuduğunuzdan emin olun.
 • Keşiş meyve tatlandırıcı güvenli ve sağlıklı bir şeker alternatifidir, ancak sağlık yararlarını tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yacon Şurubu

Yacon şurubu, Güney Amerika’ya özgü bir bitkisi. Bilimsel olarak Smallanthus sonchifolius olarak bilinen yacón ismindeki bitkisinden çıkarılır.
Tatlı bir lezzeti vardır. Rengi koyudur. Görünüş olarak pekmeze benzer yoğun bir kıvama sahiptir.
Yacon şurubu, insan metabolizması tarafından sindirilemeyen özel bir şeker molekülüdür. % 40-50 oranında fruktooligosakkaritler içerir.

 • Yacon şurubu molekülleri sindirilmediğinden, normal şeker kalorilerinin üçte birini veya gram başına yaklaşık 1.3 kalori içerir.
 • Yakon şurubundaki yüksek fruktooligosakkarit içeriği, sağlık açısından çeşitli faydalar sağlar.
 • Araştırmalar, glisemik indeksi düzenlediği, vücut ağırlığını ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor.
 • Ruktooligosakkaritlerin tokluk hislerini artırabildiğini ve daha hızlı hissetmenize ve daha az yemenize yardımcı olabileceğini buldu.
 • Bağırsağınızdaki genel sağlığınız için son derece önemli olan dostu bakterileri de beslerler. Sağlıklı bağırsak bakterilerine sahip olmak, diyabet ve obezite riskinin yanı sıra bağışıklık ve beyin fonksiyonunun iyileşmesi ile de bağlantılıdır
 • Yacon şurubu genellikle güvenli kabul edilir, ancak büyük miktarlarda yemek aşırı gaz, ishal veya genel sindirim rahatsızlığına yol açabilir. Yacon şurubu normal şeker kalorilerinin üçte birini içerir. Ayrıca bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen ve kilo kaybına yardımcı olabilecek fruktooligosakkaritlerde çok yüksektir.

Doğal Tatlandırıcılar

Çeşitli doğal tatlandırıcılar, sağlık yerine bilinçli insanlar tarafından şeker yerine sıklıkla kullanılır. Bunlar hindistancevizi şekeri, bal, akçaağaç şurubu ve pekmez içerir.
Bu doğal şeker alternatifleri normal şekere göre daha fazla besin içerebilir, ancak vücudunuz hala aynı şekilde metabolize eder.

Hindistan Cevizi Şekeri

Hindistan cevizi şekeri, hindistancevizi havucunun özünden elde edilir.
Antioksidanların yanı sıra demir, çinko, kalsiyum ve potasyum gibi besinler içerir.
Kısmen inülin içeriğinden kaynaklanabilecek şekerden daha düşük glisemik indekse sahiptir.
İnsülin, sindirimi yavaşlattığı, dolgunluğu arttırdığı ve bağırsağınızdaki sağlıklı bakterileri beslediği gösterilen bir tür çözünür liftir.

 • Hindistancevizi şekeri kalorilerde hala çok yüksektir ve normal şeker olarak servis başına aynı sayıda kalori içerir.Fruktozda da çok yüksektir, bu da normal şekerin ilk başta bu kadar sağlıksız olmasının ana nedenidir.Günün sonunda, hindistancevizi şekeri normal sofra şekerine çok benzer ve az miktarda kullanılmalıdır. Doğal şeker kaynakları arasında bulunan hindistan cevizi şekeriyle sağlıklı tatlılar yapabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi şekeri az miktarda lif ve besin içerir, ancak fruktoz bakımından yüksektir ve ılımlı olarak tüketilmelidir.

Bal

Bal, bal arıları tarafından üretilen kalın, altın renkli bir sıvıdır.
Eser miktarda vitamin ve mineralin yanı sıra faydalı antioksidanların bolluğunu içerir.
Baldaki fenolik asitler ve flavonoidler, diyabet, iltihaplanma, kalp hastalığı ve kanseri önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan aktivitesinden sorumludur.

 • Balın umut verici sağlık yararları olsa da, bir dizi sağlık sorununa katkıda bulunabilecek fruktoz içerir.
 • Kısacası, bal hala şekerdir ve tamamen zararsız değildir. Kontrollü tüketilmelidir.
 • Bal, antioksidanlar ve az miktarda vitamin ve mineral içerir. Bazı sağlık yararları sunabilir, ancak yine de şekerdir ve aşırı tüketilmemelidir.

Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu, akçaağaç ağaçlarının özünü pişirerek yapılan kalın, şekerli bir sıvıdır.
Kalsiyum, potasyum, demir, çinko ve manganez gibi iyi miktarda mineral içerir.
Ayrıca baldan daha fazla antioksidan içerir.
Kemirgenlerde yapılan bir araştırma, sakaroz ile ağızdan alındığında, akçaağaç şurubunun plazma glikoz konsantrasyonlarını tek başına sükroz almaktan önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

 • Akçaağaç şurubundaki oligosakkaritler – birkaç basit şekerin oluşturduğu bir karbonhidrat türü – düşük plazma glikoz konsantrasyonlarından sorumludur.
 • Bazı yararlı besinlere ve antioksidanlara rağmen, akçaağaç şurubu hala şekerde çok yüksektir. Normal şekere göre biraz daha düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle kan şekeri seviyelerini hızlı bir şekilde yükseltmeyebilir. Ancak yine de onları yetiştirecektir
 • Hindistan cevizi şekeri ve bal gibi, akçaağaç şurubu normal şekerden biraz daha iyi bir seçenektir, ancak yine de ölçülü olarak tüketilmelidir.
 • Akçaağaç şurubu bazı mineraller ve 24’ten fazla farklı antioksidan içerir. Normal şekere göre biraz daha düşük glisemik indeksi vardır, ancak yine de kan şekeri seviyenizi önemli ölçüde artıracaktır.

Pekmez

Pekmez, kalın, şurup benzeri bir kıvama sahip tatlı, kahverengi bir sıvıdır. Şeker kamışı veya şeker pancarı suyunun kaynatılmasıyla yapılır.
Bir avuç vitamin ve mineralin yanı sıra çeşitli antioksidanlar içerir.
Ayrıca, yüksek demir, potasyum ve kalsiyum içeriği kemik ve kalp sağlığına faydalı olabilir.

 • Genel olarak, pekmez, rafine şeker için iyi bir ikame yapar, ancak hala bir şeker şekli olduğu için tüketimi sınırlı olmalıdır.Pekmez, kemik ve kalp sağlığını destekleyen besinler içerir. Bununla birlikte, hala şekeri yüksektir ve az tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here