Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır

Serotonin doğal yollarla nasıl arttırılır

Nörotransmitterler, beyindeki nöronlar arasında elektrik sinyalleri taşıyan kimyasal habercilerdir. Dopamin ve serotonin akıl sağlığı için iki önemli nörotransmitterdir. Ruh halinizi, hafızanızı, uykunuzu, libidounuzu, iştahınızı ve daha fazlasını etkiler. Dengesizlikler bağımlılıklara, ruh hali koşullarına, hafıza sorunlarına ve dikkat zorluklarına neden olabilir.

Serotonin doğal yollarla nasıl arttırılır

Yanlış bilinen gerçekler;

Son yıllarda şeker bağımlılığı ve basit karbonhidratların oluşturduğu kısır döngü uluşturmaktalar.  Bu gıdalara salgıladığı dopamin geçici bir mutluluk yaratmakta ancak kısa sürede depresyonu tetiklemektedir. Çikolata hormonu serotonin arasındaki ilişki kalıcı değildir ve çikolatanın içindeki şeker Şeker sizi mutlu etmez, aksine kaygı ve depresyona neden olur. Vücudumuzun ihtiyacı olan Serotonin doğal yollarla nasıl arttırılır

Serotonin hormonu eksikliği belirtileri şunları içerir:

 

  • Depresyon
  • Unutkanlık
  • Sinirlilik ve dürtüsellik (diğer bir deyişle sakin olmama)
  • Anormal uyku hali
  • Huzursuz uyku
  • Bağırsak ve sindirim sorunları
  • Engellenen karbonhidrat ve şeker arzusu

 

Doğal Yollardan Serotenin seviyesini Yükseltin.

Doğal serotonin kaynakları, serotonin hormonu nasıl artar ?

EGZERSİZ YAPMAK

Her gün en az 30 dakika düzenli egzersiz yapmak kişinin genel ruh halini iyileştirir. Araştırmalar, uzun süreli kardiyovasküler egzersizin beyindeki serotonin seviyelerini arttırdığını göstermiştir. Serotonin, düşmanlığı ve depresyon belirtilerini azaltabilir. Aynı zamanda hoşgörülüğü de teşvik eder.

DOĞADA ZAMAN HARCAMA

Serotonin doğal yollardan nasıl arttırılır.

Önceki nesiller boyunca insanlar zamanlarının çoğunu dışarıda geçiriyorlardı. Bu günlerde birçok insan iç mekanda çalışıyor, yapay ışık altında bir masada oturuyor. Araştırmacılar, doğal bir ortamda dışarıda beş dakika gibi kısa bir süre içinde ruh halini iyileştirebilir, motivasyonu artırabilir ve benlik saygısını artırabilir. Güneş ışığında harcanan zaman, serotonin ve dopamin sentezi ile ilişkilidir. Parkta kısa bir yürüyüş bile refahınızı artırabilir

BESLENME

Serotonin salımını arttıran yiyecekler, Diyet kişinin zihinsel sağlığını da etkileyebilir. Kahve, serotonin ve dopamin seviyenizi artırır … Kahve içmeyi bıraktığınızda,  düşüş yaşanabilir. Yüksek düzeyde nörotransmitterlere alışmış olan beyniniz, bir eksiklik varmış gibi davranacaktır. Beynin normal durumuna dönmesi için 12 güne kadar kafeinsiz diyet gerekebilir.

Omega-3 yağ asitleri, çekilmeden serotonin seviyelerini artırır. Serotoninin sinir hücresi reseptörlerini tetiklemesine yardımcı olurlar, bu da taşımayı kolaylaştırır. Birçok çalışma, omega-3’lerin depresif semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Omega-3’leri somon gibi soğuk su balıklarında bulabilirsiniz.

Birçok insan triptofan açısından zengin gıdaların ruh halini artırabileceğini düşünür, çünkü beyin serotonin üretmek için triptofan kullanır. Bununla birlikte, triptofan beyne taşınması için diğer birkaç amino asit ile rekabet eder. Vücudun öncelik listesinde düşük olduğundan, genellikle kaybeder.

Bununla birlikte, diyetinizde bir miktar triptofan bulunması önemlidir. Yeterli değilseniz, serotonin seviyeleriniz düşer. Daha fazla triptofana ihtiyacınız varsa, kepekli ekmek, patates ve mısır gibi nişastalı yiyecekler yiyerek alabilirsiniz.

Triptofan

Serotonin doğal yollardan nasıl arttırılır  sorusunun ardında Triptofan içeren gıdalar önemli bir yere sahiptir.

Triptofan ve ürettiği moleküller vücutta uyku döngüsü, ruh hali ve davranış gibi birçok işlevi etkiler. Triptofan sinirlilik, duygudurum bozuklukları, kaygı ve stres dahil olmak üzere birçok davranışsal belirtiyi tersine çevirebilir

Beyindeki pek çok fonksiyonu doğrudan etkiler. Eksikliği, duygusal ve bilişsel bozukluklara,

Öğrenme güçlüğüne, unutkanlığa neden olur.

Triptofan sağlıklı uyku için önemlidir.

Somon balığı, kümes hayvanları, yumurta, ıspanak, kuruyemiş, peynir.

MEDİTASYON

Meditasyon, rahat ve odaklanmış tefekkür uygulamasıdır. Genellikle nefes egzersizleri eşlik eder. Kanıtlar, meditasyonun dopamin salınımını arttırdığını göstermiştir. Stresi azaltabilir ve iç huzur duyguları yaratabilir. Serotonin nerede bululunur sorusunun cevaplarından biri meditasyondur.

YAĞLAR

Tüm uçucu yağlar bitkilerden gelir. Bu yağlar genellikle tıbbi özelliklere sahiptir. Bir çalışma, bergamot, lavanta ve limon esansiyel yağlarının özellikle terapötik olduğunu buldu. Koku duyunuzu kullanarak beyninizi serotonin ve dopamin salgılarlar.

Serotonin doğal yollardan nasıl arttırılır sorusunun cevabını bu makalemizde anlattık. Konu ile ilintili konulara diğer blog saylalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim