Glutatyon Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

Glutatyon Nerede Bulunur

Glutatyon içeren gıdalar, Tavuk eti, Sığır eti, Kuzu eti, balık gibi hayvansal besinler.Brokoli, karnanahar, lahana, brüksel lahanası gibi sebzeler.

Glutatyon Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Büyük ölçüde üç amino asitten oluşur: glutamin, glisin ve sistein.

Vücuttaki glutatyon seviyesi yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi bir dizi faktörler nedeniyle azalabilir. Yaşlanma, glutatyon seviyesinin düşmesine neden olan faktörlerdendir.

Vücut tarafından doğal olarak üretilmeye ek olarak, beslenme şeklimizse göre arttırılabilir.

 1. Stresi azaltır

Yapılan araştırmalar, glutatyon eksikliğinin kansere yol açabilecek oksidatif stres seviyelerinin artmasına neden olduğunu göstermektedir.

 1. Sedef hastalığını iyileştirebilir

Yapılan araştırmalar peynir altı suyu proteininin oral olarak verildiğinde ek tedavi ile veya ek tedavi olmaksızın sedef hastalığını iyileştirdiğini göstermektedir. Peynir altı suyu proteininin daha önce glutatyon seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

 1. Alkolik ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltır.

Karaciğerdeki hücre ölümü, Glutatyon eksikliği dahil antioksidanlardaki bir eksiklikle daha da kötüleşebilir. Glutatyonun, alkolik ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin düzeylerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Araştırmalar, yağlı karaciğer hastalığı olan kişiler glutatyon takviyesi ile olumlu sonuç alındığı görülmültür. Ayrıca karaciğerde hücre hasarında azalma sağlamaktadır.

Glutatyonun tüketimi alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan insanlar üzerinde olumlu etkileri olmaktadır

 1. Yaşlı bireylerde insülin direncini artırır

İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretmektedir. Düşük glutatyon tüketimi daha az yağ yakımı ve vücutta daha yüksek yağ depolaması oranları ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Yaşlı bireylerde glutatyon düzeylerini artırmak için diyetlerine sistein ve glisin eklenmiş, bu da iki hafta içinde yükselmiş, insülin direncini ve yağ yakımını iyileştirmiştir. 

 1. Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır

Parkinson hastalığı merkezi sinir sistemini etkiler ve titreme gibi semptomlarla tanımlanır. Şu anda tedavisi bulunmasada, glutatyonun titreme ve sertlik gibi semptomlar üzerindeki olumlu etkileri belgelendi. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu olgu sunumu glutatyonun semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirebileceği inanılmaktadır. Glutatyon nedir hangi besinlerde bulunur dikkatle incelenmelidir.

6-Periferik arter hastalığı olan insanlar için hareketliliği artırır.

Periferik arter hastalığı, periferik arterler damarlarımız tıkandığında ortaya çıkar. En sık bacaklarda görülür. Bir çalışma, glutatyonun dolaşımı iyileştirdiğini ve çalışma katılımcılarının daha uzun mesafelerde ağrısız yürüme yeteneğini artırdığını göstermiştir.

GLUTATYON

Menümüzdeki doğal gıdaları arttırmalı ve paketli ve raf ömrü uzun gıdalardan uzak durmalıyız. 

 1. Otoimmün hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir

Otoimmün hastalıkların neden olduğu kronik inflamasyon oksidatif stresi artırabilir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, çölyak hastalığı ve lupus bulunur. Glutatyon, vücudun immünolojik yanıtını uyararak veya azaltarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Otoimmün hastalıklar, belirli hücrelerde mitokondrilere saldırır. Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrisini korumak için çalışır.

 1. Otistik çocuklarda oksidatif hasarı azaltabilir

Otizmli çocukların beyinde daha yüksek oksidatif hasar seviyelerine ve daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bu, cıva gibi maddelerden otizmli çocuklarda nörolojik hasara karşı artan duyarlılığı.

Yapılan araştırmalarda, 3 ila 13 yaş arasındaki çocuklara yapılan glutatyon takviyesi ile sistein, plazma sülfat ve tam kan glutatyon düzeylerinde iyileşme görülmüştür.

 1. Kontrolsüz diyabetin etkisini azaltabilir

Uzun süreli yüksek kan şekeri, azaltılmış miktarlarda glutatyon ile ilişkilidir. Bu oksidatif strese ve doku hasarına yol açabilir.

 1. Solunum yolu hastalığı semptomlarını azaltabilir

Glutatyon eksikliğinin azaltılması ile solunum yolu hastalıklarının semptomlarında azalma görülmektedir.

Glutatyon nedir hangi besinlerde bulunur.

 1. SEMA ALTÇA diyor ki:

  Glutatyon eksikliğim vardı. 1 ay beslenmeme çok dikkat ettim. Şimdi kendimi daha iyi ve fit hissediyorum. Doğal glutatyon takviyesi 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim