GDO lu Gıdalar

Genetiği Değiştirilmiş Organizma / GDO lu gıdalar tehlikeli mi ?

GDO, Genetik bilimciler tarafından 1972 yılında maymunlar üzerinde tedavi amaçlı kullanılmaya başlandı. Hayvan genetiği üzerinde başlayan bu serüven ilaç sanayinde insülin‘in üretimine fayda sağladı. Genetiği değiştirilmiş gıdalar üzerinde yapılan ilk çalışma 1983 yılında gerçekleşti. Antibiyotiğe dirençli tütün ilk genetiği değiştirilmiş gıdadır.

 

GDO LU GIDALAR LABORATUVARLARDA GELİŞTİRİLMEKTEDİR

GDO lu gıdalar İnsan vücuduna uyum sağlayabiliyor mu ?

NEDEN GIDALARIN GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ

Gıdaların genetiğinin değiştirilmesinin nedeni, tarımsal üretimin ekonomik olarak daha karlı daha az masraflı olacağına olan inançtır. Daha az tohumla daha fazla hasat alınacağı düşünülmüştür. Zaman geçtikçe, tohum satışı, tarımsal madde üreticilerinin tekeline geçerek amacından uzaklaşmıştır.

GDO LU GIDALAR ÜRETİCİ İÇİN KARLI MI

GDO lu tohum kullanan üreticiler,böceklerin hasatı yemesinin önüne geçerek ürettiği gıdaların daha verimli olmasını sağladı ancak tarım üreticileri için daha az maliyetli üretimi ortadan kaldırdı. Tarım üreticisi artık GDO lu tohumu kullanırken yanında, kimyasal içerikli gübre ve kimyasal içerikli ilaçları kullanmak zorunda. Kullanılan tohumlar kısır olduğundan her hasat döneminde tekrar tohum ve kimyasallar almak zorunda.

 

GDO LU GIDALAR DAHA MALİYETLİ

Tarımdal üretim maliyetleri GDO lu gıdalar ile artarak Tarımsal Kimyasalları üreten firmalara bağımlı hale gelmektedir.

GDO LU GIDALAR SAĞLIĞIMIZI NASIL ETKİLİYOR

İnsan metabolizması belli bir düzen içerisinde yaratılmıştır, yediğimiz bütün gıdalar zaman içerisinde bütün organlarımızı ve yaşam kalitemizi etkilemektedir.

GDO lu tohumlar yanlış tarım politikaları yüzünden ne yazık ki sektörün çok büyük bir kısmını işgal ederek yerel tohumlarımızın yok olmasına neden olmuştur. Gıdalar çok daha güzel bir görüntüye sahip olsa da tohumların değişen genetik yapısı gıdaların yapısını da değiştirmekte.

Yapısı değişen gıdalar, GDO lu tohum, vücudumuza uyum sağlayamadığı gibi zamanla bağışıklık sistemimizin düşmesine ve hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

GDO LU TOHUM

Ne yazıkki GDO lu buğday dünyanın hemen hemen bütün ülkelerine yayılarak piyasayı kontrolü altına almıştır.

Genetiği değişen buğdayın içindeki gluten oranı çok büyük oranda artarak gluten hassasiyetini inanılmaz boyutlara getirmiştir. Bu gün kullanılan buğday eski buğdaydan çok farklıdır.

GDO, tarımsal ham madde üretimi ve insan sağlığı arasında sıkışarak, yeni nesil gıdaların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim