Balıkların Nesli Tükeniyor

Balık nesli tükeniyor. Balıklar neden azalıyor. Balıklar tehlike altında. Kanada’da morina balığının popülasyonu %90 azaldı. Amerika’da 1950 yılından beri, Orfoz balığı nesli %95, ton balığı %90 azaldı. Mavi kanatlı ton balığı nesli yok olma tehlikesi altında. 

Dünyanın en eski soyu tarih öncesine gittiği kanıtlanmış mersin balığının nesli tükendi. Balık nesli tükeniyor, Eskiden Karadeniz’de Mersin balığı çokça yaşardı. Şimdi rastlamak neredeyse imkansız.

Dünyamızda buna benzer sayısız örnek bulunmakta. Balıklar neden azalıyor sorusunun bir kaç nedeni var. Ancak en önemlisi

  • Aşırı ve yanlış Avlanma

Balıkçılık dediğimizde aklınıza kıyıda avlanan yada küçük motorlarıyla balık tutan balıkçılar geliyor. Halbuki balıklar devasa balıkçı gemileriyle avlanmakta. Dünya’da savaş teknolojisini andıran teknik donanımlar ile balıkçılık yapılmakta. Radar, Solar sistemler, helikopter ve yukarıdan balık arayan uçaklar derin denizlerde kullanılmakta. 

Balık nesli tükeniyor, Özellikle okyanusta yaşayan bazı dip balıkları (örnekler. Pageton diş balığı)  10 yaşına gelmeden ürememektedir. Bu balıklara 1970 li yılllarda ilgi duyulmazken şu anda restorantlarda menüleri süslemekte. ve tabi çok yakın zamanda muhtemelen yok olan balık türlerinden biri olacak. 

Yada köpek balığı yüzgeci merakı, her yıl milyonlarca köpek balığının ölmesine neden oluyor.  Denizlerimizde lüfer balığı üreyemeden yakalandığı için nesli her yıl azalmakta, Palamut balığıda benzer durumda. Yanlış avlanma devam ederse denizlerimizin en güzel balıklarından kalkan tükenecek. Balıklar neden azalıyor dye sorun. 

Dünya’da yakalanan balıkların %31 i ihtiyaç fazlası, 

Balıklar dünya’da 7 milyar insanı doyurabilecek hızda üreyemiyor.

Avlanma yöntemleri içerisinde Deniz zeminin trol balıkçılığı ile taranarak zemine zarar verilmesi en tehlikelisi.

Balıkların üremesine ve deniz tabanında yaşayan canlıların yok olmasına neden olmakta. Bu yöntemle yapılan balıkçılıkta, gereksiz yakalanan deniz canlıları ölmekte ve tekrar denize dökülmektedir.

Balıklar neden azalıyor diye sormayın çünkü Balık nesli tükeniyor, Gecikmeksizin av yasakları gözden geçirilmeli. Yasalar düzenlenmeli ve taviz verilmeden uygulanmalı. Yoksa Ne balıkçılar nede tüketiciler balık bulabilecek.

  1. UMUT diyor ki:

    Balıkların nesli tükeniyor, Balıkların nesli tükenmemesi için herkes bilgili ve bilinçli olmalı. Denizlerimizde balıklar bitmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim