Şekersiz Çikolata Neden Özeldir

Şekersiz Çikolata

Eskiden şekersiz çikolata çok fazla bilinmezdi, günümüzdeki kadar ihtiyaç konusu değildi. Zaman içinde, çikolataların içine konan şekerin GDO lu olarak değişmiş olması ve bir çok hastalığı tetiklemesi çikolata severleri alternatif arayışlar içine itti. Çikolata içine konan şeker, doğal olmayan tatlandırıcılar, renklendiriciler ve diğer kimyasallar damağına düşkün olan herkesin çikolata aşkını yaraladı. Şekersiz Çikolatanın faydaları bu tür bir çikolata tercih etmeniz için yeterlidir.

  • İçinde kalitesiz basit şeker bulunmaz.
  • Basit şeker içermeyen Şekersiz çikolata bağımlılık yaparak kilo almanızı tetiklemez.
  • Şekersiz çikolata içinde kullanılan doğal şeker bağışıklık sisteminize zarar vermez.
  • Şeker bir çok hastalığı tetikler, Şekersiz Çikolata doğaldır bu etkiye neden olmaz.

Şekersiz Beslenme

Şekersiz çikolatanın faydaları, gerçek çikolata tadına düşkün olanlar için eşsiz bir lezzettir. 

Diyabet Hastaları Şekersiz Çikolata Yiyebilir mi?

Diyabet hastaları şekersiz çikolata yiyebilir, çünkü şekersiz çikolata içinde kullanılan şeker diğer çikolatadakiler kadar yıkıcı değildir. Kandaki şeker seviyesine daha az etki yapar. Şekersiz çikolatanın faydaları çoktur ancak doğal şeker içeren şekersiz çikolata tüketim oranı sınırsız değildir. Biz yinede çok fazla tüketilmemesini tavsiye ederiz.

Siyah / Bitter Çikolata İçinde Şeker Varmı ?

Siyah Çikolata içinde Şeker vardır, Bitter yoğunluğu arttıkça şeker oranı azalır. Ancak Bitter çikolatada şekersiz olarak üretilebilir.

Şekersiz çikolatanın faydaları ve kalitesini belirleyen faktörler nelerdir ?

 

  • Kakao kalitesi: Ağırlıklı olarak 3 cins kakao bitkisi vardır. Forastero. Dünyada en yaygın kullanılan kakao cinsidir. Piyasada kullanılan kakaonun %80-90 bu kakao cinsidir.  Criollo, Trinitario cinsleri az bulunan yüksek kalite lezzetine sahip kakao cinsleridir.
  • Şekersiz çikolata karışımında kullanılan alternatif şekerin ne olduğu ve kalitesi. Kullanılan bazı doğal şekerler, stevia, hindistan cevizi şekeri, bal,  hurma vs. kaliteyi etkileyen faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim