Çikolata Bağışıklık Sistemi

Çikolata sağlıklı sorusu sıkça sorulmaktadır. Zihinsel ve fiziksel sağlığınıza destek vermek ister misiniz? Bilim adamları lezzetli bir strateji öneriyor: az miktarda koyu çikolata yiyin.

Bitter Çikolata

Yeni çalışmalar şekersiz bitter çikolatanın beyin sağlığımızı nasıl iyileştirebileceği ve bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebileceğine okuyacağız.
Listemizdeki son yiyecek biraz sürpriz görünebilir, ancak inanın ya da inanmayın, şekersiz çikolata aslında bağışıklık sistemi için iyidir. Çikolata, bağışıklığı artıran bir yiyecek olan kakao, yağ yemek, vücudunuzdaki iyi kolesterolü arttırmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir kakao kaynağı bulmak önemlidir. Şekersiz çikolata / bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

Şekersiz Çikolata

Ancak Şekersiz çikolata dışında üretilen çikolatalar içlerinde bulunan kimyasal / rafine şeker nedeniyle bir çok sağlık sorunlarına neden olabilir. Öncelikle rafine şekerin bağımlılık yarattığını ve bağımlılık seviyesinin kokainden 8 kat daha fazla olduğunu unutmayalım. Şekersiz / Doğal şeker içeren çikolatalar faydalıdır.

  • Şekersiz çikolata dışında üretilen çikolatalar içlerinde bulunan kimyasal / rafine şeker nedeniyle bir çok sağlık sorunlarına neden olabilir. Öncelikle rafine şekerin bağımlılık yarattığını ve bağımlılık seviyesinin kokainden 8 kat daha fazla olduğunu unutmayalım.

Eski Çağlarda Çikolata

Eski Metinlerde Kakao
Eski metinlerde kakao, genellikle tanrıların yemeği olarak adlandırılan kutsal bir süper yiyecek olarak tanımlandı. Kakao çekirdeği ve tüketimi binlerce yıl öncesine dayanıyor, eski ritüel ve törende de dahil olmak üzere güçlü ve iyileştirici bir yiyecek olarak kullanıldı.

  • Bugün, çok fazla bilim ve araştırma parmaklarınızın ucunda, kakao vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz için kanıtlanmış birçok faydaya sahiptir. Sadece günlük yaşamınıza dahil olmaktan mutluluk duyacağınız süper yiyecekler olabilir.

Şekersiz Çikolata Sizi İyi Hisettirir

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlamanın bir yolu, vücudunuza gerçekten fayda sağlayacak doğru yiyecekleri yemektir. İster kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, isterse öğlen atıştırmalıkları olsun, doğru yiyeceği vücudunuza aldığınızdan emin olmak, içeride harika hissetmenize ve dışarıda daha sağlıklı görünmenize yardımcı olabilir.

Çikolata Sağlıklı mı ?

Dirençli bir bağışıklık sistemi ve güçlü vücut direnci, kış hastalıklarına karşı korunmada özellikle önemlidir. Şekersiz çikolatada bulunan kakao ve kakao içindeki fenolik bileşikler, bağışıklık sistemimizin savunmasını güçlendirebilir ve vücudumuzun direncini artırabilir.

Şeker Bağımlılığı

Kakao Neden Önemli

Kakao, polifenoller açısından nispeten zengin bir besindir, bu da onu güçlü bir antioksidan yapar. Bir antioksidan olarak aktivitesinden ve diğer mekanizmalardan dolayı, kakao tüketiminin kardiyovasküler sağlık, beyin fonksiyonları ve kanserin önlenmesi için yararlı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, kakao bağışıklık sistemini, özellikle enflamatuar doğuştan gelen yanıtı ve sistemik ve bağırsak uyarlanabilir bağışıklık tepkisini etkiler.

Çikolatanın Mucizevi Etkisi

Flavanoller gibi bitki bileşiklerindeki zenginliği, vücudunuzun gıda yoluyla vücudunuza girmeye çalışan virüslere ve bakterilere karşı büyük savunucusu olan dost bağırsak bakterilerinin farklılaşmasını ve çoğalmasını etkiler.
Kakao bakımından zengin diyetler ayrıca primer ve sekonder lenfoid dokuların hücre kompozisyonundaki değişiklikleri indüklemek için de değerlendirilmiştir. Dokular vücudunuzun beyaz kan hücrelerinin üretiminden, koordinasyonundan ve farklılaşmasından sorumludur.

Çikolatanın Etkisi – Bağışıklık Sistemi

“Beyaz kan hücresi üniversitesi” olarak da bilinen timusta kakao, T hücrelerinin olgunlaşmasını teşvik ederken vücudunuzun doğal antioksidanlarını (katalaz ve SOD) arttırır.
Kakao kesinlikle bağışıklığı artıran bir süper yiyecek olarak yerini kazanıyor. Şeker kakao ile birleştiğinde sağlıksız bir hal alırken, doğal şeker içeren şekersiz çikolata bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

  • Kendinize bir iyilik yapın ve gerçek şeyleri alın. Ne yazık ki kakao tarlaları işçilerine kötü muamele ile boğuşuyor, yüksek standartlarda faaliyet gösteren şirketleri seçerek ve ambalajlarında Adil logosunu arayın.

Şekersiz Çikolatanın Faydaları

Çikolata faydaları nelerdir. Çikolatanın faydaları saymakla bitmez.

1- Antioksidan Koruması

Antioksidanlar, hücrelerinizdeki oksidasyon sürecini sınırlandırarak ve vücudunuzu (ve hücreleri) serbest radikal hasarından koruyarak, hücrelerinize verilen zararı durduran veya yavaşlatan besinlerdir (birçok gıdada bulunur). Antioksidanlar esas olarak bitki bazlı gıdalarda bulunur ve yüksek miktarlarda bulunduğunda, bu gıdalar genellikle süper gıdalar (veya süper meyveler) olarak bilinir. Şekersiz çikolata bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir.

  • Bir çalışma, (yüzde 70 veya daha yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata ile yapılan), kakaonun eşdeğer veya önemli ölçüde daha yüksek oksijen radikal emme kapasitesi (ORAC) değerine (gıdaların antioksidan gücünü ölçmek için kullanılan bir ölçek) sahip olduğunu göstermektedir.

2- Gelişmiş Beyin Sağlığı

Uzun bir stresli günün ardından bir parça bitter şekersiz çikolataya ulaşmanın, hayatınızdaki zorlu bir zamanın veya daha iyi odaklanmanıza yardımcı olmanın beyin kimyasına bir iyilik yapmak olduğunu biliyor muydunuz?
Araştırmalar, kakaonun sadece bilişsel işlevi ve ruh halini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda stresi azaltmaya, beyin iltihabını azaltmaya ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu bilgi yardımcı olmakla birlikte, daha yüksek konsantrasyonlarda kakao ile neden-sonuç beyin-davranış ilişkisini öğrenmek için daha fazla araştırma devam etmektedir.
Biraz beyin desteğine ihtiyacınız olduğunda, yüksek kaliteli şekersiz çikolataya ulaşın ve her ısırıkla beyin faydalarının tadını çıkarın.

3- Bağışıklık Güçlendirme

Artık kakaonun antioksidanlarda çok yüksek olduğunu biliyorsunuz, ancak antioksidanların bağışıklık sisteminizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz?
Fareler ile yapılan bir çalışma, kakao yedikten sonra, T hücrelerinde (kanınızdaki bağışıklık belirteçleri) bir artış olduğunu, bitter çikolatanın (kakao) bağışıklık sisteminizi her iki sistemik antienflamatuar nitelikte doğrudan artırdığını düşündürmektedir. Yanı sıra bağırsak anti-inflamatuar nitelikleri ve dostu bağırsak bakteri artırıcı etkileri. Bu nedenle, kakao, bağışıklık tepkinize aktif olarak katılan lenfositler olan T hücrelerinin olgunlaşmasını teşvik etmek için de korele edilmiştir.
Bir dahaki sefere hava koşullarında hissettiğinizde ve biraz ev yapımı tavuk çorbası ve biraz C vitamini için ulaştığınızda, bağışıklık artırıcı rejiminize biraz kakao eklemeyi unutmayın.

4- İnsülin Duyarlılığı Azalır

4- İnsülin Hassasiyetini Artırın
Araştırmalar, kakaonun (şekersiz) insülin duyarlılığını ve insülin direncini azaltabileceğini ve daha sonra tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyor. Özellikle, birçok bitkide bulunan doğal bir bileşik olan yüksek flavanolün, kakao içeriğinin art arda birkaç hafta boyunca düzenli olarak kullanıldığında insülin direncini azalttığı gösterilmiştir. Flavanollerin hem oksidatif stresi azalttığı hem de glikoz metabolizmasını değiştirdiği gösterilmiştir. Şekersiz Çikolata bağışıklık sistemi için önemlidir.
Araştırma bunu iki ayrı grupla gösteriyor. Birinci gruba yüksek flavanol şekersiz bitter çikolata ve ikinci gruba düşük flavanol beyaz şekerli çikolata verildi. Sonuçlar, daha koyu çikolatayı alan grupla insülin duyarlılığında daha önemli bir iyileşme gösterdi.

5- Doğal Afrodizyak

Ünlü Aztek hükümdarı Montezuma’nın kakao’nun afrodizyak gücüne ilk girenlerden biri olduğu söyleniyor. Biber, vanilya veya yenibaharla baharatlanmış bir içecek olarak kakaodan hoşlandığı biliniyordu ve bu içeceğin kraliyet mahkemesinin keyfi olduğu söyleniyordu.

Bir çalışma, bitter çikolatayı, anandamid (iyi hissettiren kimyasal) ve PEA (feniletilamin) – dopaminin beynin zevk merkezlerine salınmasıyla orgazm sırasında yükselen aşk kimyasalını içeren “doğal afrodizyakların kraliçesi” olarak tanımlar.
Saf bitter şekersiz çikolata ayrıca, yarattığı iyi olma ve rahatlama duygusu ile bilinen nörotransmitter serotoninin öncüsü olan amino asit triptofanı içerir. Saf çikolata aynı zamanda güçlü bir arginin kaynağı, yani doğal Viagra, erkeklerde ve kadınlarda cinsel uyarımı arttıran bir amino asittir.
Bir başka çalışmada, saf şekersiz bitter çikolata tüketiminin vazodilatasyona neden olabileceği bulundu – kan damarlarının gevşemesi. Vücuttaki nitrik oksit kan akışını artırır ve genital bölgedeki düz kasları gevşetir. Nitrik oksit seviyeleri, kakaodan gelen nitrik oksit ile vazodilatasyonu bağlayan kakao tüketiminin artmasıyla yükselir.

Şekersiz Çikolata

Şekersiz çikolata bağığıklık sisteminizi güçlendirir. Ve yapısal olarak normal çikolatalardan çok farklıdır. Şekersiz çikolata yapmak göründüğünden daha zordur özellikle kıvam ve lezzeti uzun tecrübeler gerektirir.
Şekersiz çikolata kalori açısından daha düşük kaloriye sahip olsa da aşırı miktarlarda tüketilmesi içindeki meyve şekerinden yada meyveler nedeniyle yüksek kalori vermeye neden olabilir. Şekeriz çikolata markaları, normal çikolata marakalarına göre sınırlıdır. Çünkü şekersiz çikolatalar el yapımı olması durumunda daha değerli ve faydalı olabilmektedir.

  • Şekersiz çikolata bağışıklık sistemi güçlendirme yöntemi için önemlidir. Gurme Center olarak bu süreçte size en kaliteli şekersiz çikolatayı sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here