Adil Ticaret

Adil ticaret yaklaşımı, çiftçilerin ve işçilerin yaşamları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını ve geleceklerine nasıl yatırım yapacaklarına karar vermelerini sağlar. Özellikle küçük ölçekli çifçiler tarafından ve gelişmekte olan bölgelerde ön plana çıktığı görülmektedir.

Fairt trade’i seçerek, insanlar günlük eylemleriyle değişim yaratabilirler. FAIRTRADE Markalı bir ürün, üreticilerin ve işletmelerin bağımsız olarak onaylanmış uluslararası kabul görmüş standartlara uydukları anlamına gelir.

Çiftçiler ve işçiler, Fairtrade ile küresel karar alma süreçlerinde eşit söz sahibi olmalarına kadar güçlü bir sese sahiptir.

Küçük ölçekli çiftçiler ve işçiler, küresel ticaret sistemi tarafından en marjinalleştirilenler arasındadır. Fairtrade’de yapılan her şeyin merkezinde yer alırlar. Sertifika programları arasında benzersiz olan üreticiler, adil ticaretin nasıl yürütüldüğü konusunda eşit bir söz sahibidir ve tüm karar alma süreçlerimize dahil edilmiştir.

Çiftçiler ve işçiler için Adil Ticaret Nedir ?

Ürün yada tohum piyasa fiyatları düştüğünde hayati bir güvenlik ağı oluşturur. Ürünlerini sürdürülebilir bir şekilde üretmenin ortalama maliyetlerini karşılanır. 

Fairtrade Premium – istedikleri iş veya projelere yatırım yapmak için satış fiyatının üstünde ödeme yapılarak birikim oluşturur.

Makul çalışma koşulları ve ayrımcılık, zorla çalıştırma ve çocuk işçiliği yasağı kabul edilmez.

Hasat öncesinde kredi avansına erişim sağlanır.

Daha fazla güvenlik ve alıcılarla daha güçlü ilişkilerle gelecek için daha fazla plan yapabilmek olanağı sağlar.

Tüketiciler için FairTrade Adil Ticaret 

Tüketiciler Adil Ticaret’in hayati bir parçasıdır. Seçtiğiniz veya desteklediğiniz her adil ticaret ürünü, çiftçilerin ve çalışanların hayatlarına yatırım yapmalarını ve geleceklerini daha fazla kontrol etmelerini sağlar.

FAIRTRADE Markalı bir ürün, üreticilerin ve işletmelerin sıkı Fairtrade sosyal, ekonomik ve çevresel standartlarını karşıladığı anlamına gelir.

Ülkemizde bilinirliği çok düşük olsada, 2015 GlobeScan 15 ülkedeki tüketiciler araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 50’den fazlası FAIRTRADE Markasını biliyor ve yüzde 80’i onu taşıyan markaları daha olumlu algıladıklarını söylüyor.

Fair Trade – Adil ticaret belgesi nasıl alınır ?

Fair Tarade – Adil Ticaret belgesi Fair Trade orfanizasyonuna yada kuruluş organlarına yapılan başvuru ile başlatılır. Standartların oluşması ile bu hakka sahip olunabilinir. Detaylı bilgi https://www.fairtrade.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim