Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum, vücudumuzda en fazla bulunan dördüncü mineraldir.
Vücudunuzun ve beyninizin sağlığı için önemli fonksiyonları bulunmaktadır.
Sağlıklı bir diyet yapıyor olsanızda, magnezyum alımınız yeterli olmayabilir.

Magnezyumun Görevleri

Magnezyum, Vücudunuzdaki Yüzlerce Biyokimyasal Reaksiyona neden olur.
Magnezyum, denizde, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir mineraldir.
Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık% 60’ı kemikte, geri kalanı kaslarda, yumuşak dokularda ve kanımızda bulunur.

Aslında vücudunuzdaki her hücre magnezyum içerir ve sağlıklı çalışması için ona ihtiyacı vardır.

1- Magnezyum Enerji üretir: Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.
2- Protein oluşumunu sağlar: Amino asitlerden yeni proteinler oluşturmaya yardımcı olur.
3- Gen bakımını sağlar: DNA ve RNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
4- Kas hareketlerini destekler: Kasların kasılması ve gevşemesini sağlar.
5- Sinir sistemi düzenlemesi: Beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesajlar gönderen nörotransmiterleri düzenlemeye yardımcı olur.

Magnezyum Egzersiz Performansını Destekler

Magnezyum egzersiz performansınızın artmasını sağlar. Egzersiz sırasında, aktiviteye bağlı olarak dinlenmeye kıyasla% 10-20 daha fazla magnezyuma ihtiyacınız vardır.
Magnezyum, kan şekerinin kaslarınıza taşınmasına ve egzersiz sırasında birikip yorgunluğa neden olabilecek laktatın atılmasına yardımcı olur
Araştırmalar, bununla takviye etmenin sporcular, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişiler için egzersiz performansını artırabileceğini göstermiştir Bir çalışmada, günde 250 mg magnezyum alan voleybol oyuncuları, atlama ve kol hareketlerinde iyileşmeler yaşadığı görülmüştür.

Magnezyum İçeren besinler yaşamsal öneme sahiptir.
En çok magnezyum içeren gıdalar nelerdir ?
Magnezyum eksikliği tedavisi sağlıklı beslenme ile gerçekleşir.

SAĞLIĞINIZ İÇİN


Magnezyum Kan Basıncını Düşmesine destek olur
Araştırmalar, magnezyum almanın kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir.
Magnezyum içeren yiyecekler, bir araştırmaya göre, günde 450 mg alan kişiler sistolik ve diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş yaşandığı gözlemlenmiştir.

Magnezyum Depresyonu Engeller

  • Magnezyum, beyin fonksiyonunda ve ruh halinizi pozitif yönde etkiler. Düşük magnezyum seviyesi, artan depresyon riskiyle bağlantılıdır.
  • 8.800’den fazla kişide yapılan bir araştırmada, en az magnezyum alımına sahip 65 yaşın altındaki kişilerin% 22 daha fazla depresyon riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
  • Hatta bazı uzmanlar, modern yiyeceklerin düşük magnezyum içeriğinin birçok depresyon ve akıl hastalığına neden olabileceğine inanmaktadır.

İltihabi reaksiyonlara karşı faydalıdır.

Düşük magnezyum alımı, yaşlanma, obezite ve kronik hastalığın itici güçlerinden biri olan kronik iltihaplanma ile ilişkisi bulunmaktadır.

  • Magnezyum takviyeleri, yaşlı yetişkinlerde, aşırı kilolu kişilerde ve prediyabet hastalarında CRP’yi ve diğer iltihap belirtilerini azaltabilir
  • Magnezyum içeren besinler; yağlı balıklar ve şekersiz bitter çikolata gibi yüksek magnezyum içeren yiyecekler iltihabı azaltabilir.

Magnezyum Migren Ağrılarının Azalmasında etkilidir.

Yapılan arştırmalar migren ağrıları olan kişilerin vücutlarındaki magnezyum seviyelerinin çok düşük olduğunu göstermiştir. Hatta migren ağrıları oan kişileri günde 1 gr. magnezyum almaları bu ağrıların azalmasında etkili olmaktadır.
GELECEĞİN İÇİN

Geleceğin için sağlıklı beslen.

  • İnsülin Direncinizin Azalmasına Destek Olur
  • Magnezyum İnsülin direnci, tip 2 diyabetin önde gelen nedenlerinden biridir.
  • Magnezyum içeren yiyecekler, Kas ve karaciğer hücrelerinin, kan dolaşımınızdan şekeri düzgün bir şekilde emme yeteneğini sağlar.
  • Magnezyum bu süreçte çok önemli bir rol oynar. Magnezyum içeren besinler listesi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz :

Magnezyum İçeren Besinler
Magnezyum hangi besinlerde var.

Bitter Çikolata


Magnezyum olan besinler sıralamasında en popüler besin olarak bitter çikolatayı yazabiliriz.
100 gram veya bir küçük çikolata içinde yaklaşık 226 mg magnezyum bulunmaktadır
Bitter çikolata harika bir magnezyum kaynağıdır. Bitter çikolata ayrıca demir, antioksidanlar, manganez, bakır ve prebiyotik lif, bağırsak ve kalp için iyi besinler sağlar.
Ancak çikolatanızın şekersiz olmasının yada doğal şekerden olmasını önemle tavsiye ediyoruz. Çünkü şekeri vücudunuza bir çok zararı bulunmaktadır.
En az% 70 kakao içeren çeşitleri seçtiğinizden emin olun – aksi takdirde, sadece şekerdir.

Bitter Çikolata Magnezyum Kaynağı

Avokado

Avokado, besleyici ve lezzetli bir meyve dir. Etkili bir magnezyum kaynağıdır.
Bir orta boy avokado, 58 mg magnezyum içerir.
Avokado ayrıca potasyum, B vitamini ve K vitamini bakımından çok zengindir ve çoğu meyvenin aksine, faydalı yağlar bakımından yüksektir – özellikle kalp sağlığına uygun doymamış yağ oranına sahiptir.
Ayrıca, avokado mükemmel bir lif kaynağıdır. Avokadodaki 17 gram karbonhidratın 13’ü liften gelir ve bu da onu sindirilebilir karbonhidrat açısından çok düşük yapar. Araştırmalar, avokado yemenin iltihabı azaltabileceğini, kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini ve yemeklerden sonra tokluk hissini artırabileceğini göstermiştir.

Fındık ve Kuruyemişler

Besleyici ve lezzetlidir. Magnezyum açısından özellikle yüksek olan fındık türleri arasında badem, kaju fıstığı ve Brezilya fıstığı bulunur.
28 gramlık kaju fıstığı, 82 mg magnezyum veya günlük ihtiyacın% 20’sini içerir.
Çoğu fındık aynı zamanda iyi bir lif ve tekli doymamış yağ kaynağıdır ve diyabetli kişilerde kan şekeri ve kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.
Brezilya fıstığı da selenyum açısından son derece yüksektir. Ek olarak, kuru yemişler antiinflamatuardır (iltihap söktürücüdür), kalp sağlığı için faydalıdır ve atıştırmalık olarak yenildiğinde iştahı azaltabilir.

Bakliyatlar

Baklagiller, mercimek, fasulye, nohut, bezelye ve soya fasulyesi içeren besleyici yoğun bitkiler ailesidir. Magnezyum dahil birçok farklı besin maddesi
Baklagiller ayrıca potasyum ve demir bakımından yüksektir ve vejetaryenler için önemli bir protein kaynağıdır (18 Güvenilir Kaynak). Baklagiller lif bakımından zengin ve düşük bir glisemik indekse sahip olduğundan, kolesterolü düşürebilir, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Magnezyum içeren yiyecekler sağlığımız için çok önemlidir.

Tohumlar


Tohumlar yüksek derecede sağlıklı besinlerdir. Keten, kabak ve chia tohumları gibi çoğu tohum yüksek miktarda magnezyum içerir.
Magnezyum içerikli yiyecekler Örnek; Kabak çekirdeği, 28 gram porsiyonda 150 mg ile özellikle iyi bir magnezyum kaynağıdır.
Ayrıca tohumlar demir, tekli doymamış yağ ve omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Lif bakımından son derece yüksektir. Aslında, tohumlardaki karbonhidratların neredeyse tamamı liften gelir. Ayrıca hücrelerinizi metabolizma sırasında üretilen zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidanlar içerirler.

Tam Tahıllar

Magnezyum açısından zengin tahıllar arasında buğday, yulaf ve arpa ile karabuğday ve kinoa gibi tahıllar bulunur.
Kepekli tahıllar, mükemmel magnezyum kaynaklardır. 28 gram kuru karabuğday olan 65 mg magnezyum içerir.
Pek çok kepekli tahıl aynı zamanda B vitamini, selenyum, manganez ve lif bakımından da yüksektir.
Çalışmalarda, tam tahılların iltihabı azalttığı ve kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür.

Yağlı Balıklar

Balık, özellikle yağlı balıklar inanılmaz derecede besleyicidir. Somon, uskumru ve pisi balığı da dahil olmak üzere birçok balık türü magnezyum bakımından yüksektir.
Yarım fileto (178 gram) somon, 53 mg magnezyum içerir.
Aynı zamanda yüksek kaliteli protein içerirler.
Balıklar potasyum, selenyum, B vitaminleri ve diğer çeşitli besinler açısından zengindir. Yüksek miktarda yağlı balık alımı, başta kalp hastalığı olmak üzere birçok kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Muz


Muz, magnezyum içeren meyveler arasında en fazla bilinenidir. Dünyadaki en popüler meyveler arasındadır. En çok kan basıncını düşürebilen ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olan yüksek potasyum içeriği ile tanınırlar
Magnezyum açısından da zengindirler. Potasyum ve magnezyum içeren besinler arasında önemli yere sahiptir.
Muz, C vitamini, B6 vitamini, manganez ve lif sağlar. Olgun muz, diğer meyvelerin çoğundan daha fazla şeker ve karbonhidrat içerir, bu nedenle şeker hastaları için uygun olmayabilir
Bununla birlikte, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratların büyük bir kısmı, sindirilmeyen ve emilmeyen nişastadır. Dirençli nişasta kan şekeri seviyelerini düşürebilir, iltihabı azaltabilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

Magnezyum Kaynağı Muz

Not: Unutmayalım, herseyini fazlası zararlıdır. Gerekli durumlarda doktor tavsiyesi almayı unutmayın.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here