Gıda Bağımlılığı

Hangi Gıdalar Bağımlılık Yaratır

Şeker ve yüksek Glisemik indeksi olan gıdalar yüksek oranda sopamın salgılar ve kana karışan yüksek şeker oranı bağımlılığımızı arttırır.

Şeker, Unlu gıdalar İlk iki tehlikeli gıdadır.

Gıda insanın hayatta kalması için elzemdir ve bir zevk ve keyif aracına ek olarak, sağlığımızın önemli bir yönüdür. Yiyecekler sadece ihtiyaç duyulan besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli lezzetler, kokular, dokular, vb. Aracılığıyla bir doyum faktörü de ekler.

 

 

Gıda Bağımlılığı 

Yiyecek bağımlılığı çeken erkekler ve kadınlar için, son derece lezzetli yiyecekler (genellikle yağ, şeker ve / veya tuz bakımından zengin) beyindeki zevk ve memnuniyet duygularını indükleyen kimyasal reaksiyonları tetikler. Bu reaksiyon, aynı beyin ödül merkezini aktive ettiği için, bir bağımlısının seçtikleri maddeye verdiği yanıtla karşılaştırılabilir olarak açıklanmıştır. Bağımlılık yaratan maddeler menümüzde artmaktadır.

Gıda bağımlılığı, bazı yiyecekleri tüketmekten elde edilen “aç” olmasa bile sürekli yemek ihtiyacını devam ettiren “iyi” duygulara bağımlı hale gelir. Bu davranışlar bir kısır döngü oluşturur. Gıda bağımlısı, zevkli duygular uyandıran yiyecekler üzerine güreşmeye devam ettikçe, sık sık tokluk ve normal beslenme için gerekli olanın ötesinde yiyor ve yiyorlar.

Gıda bağımlılığı hastalıktır

Bu, sindirim sorunları, kalp hastalığı, obezite, düşük benlik saygısı, depresyon ve izolasyon gibi çeşitli fiziksel, duygusal ve sosyal sonuçlara yol açabilir. Bir gıda bağımlısı, neden olunan zevk duygularına duyulan ihtiyaç nedeniyle, istenmeyen sonuçların ortasında bile, bu yıkıcı davranışlara tekrar girecektir.

Gıda bağımlılığının vahşi döngüsü ve bu davranışla ilişkili zararlı sonuçlar nedeniyle, profesyonel yardım alınması çok önemlidir. Siz veya sevdiğiniz biri yiyecek bağımlılığı ile mücadele ediyorsa, bu yükten arınmış bir yaşamın olanaklarını düşünün. İhtiyacınız olan uygun bakımı ve yardımı arayarak bir bağımlılıktan yemeğe huzur bulabilirsiniz.

Gıda bağımlılığı ve Psikolojik etkisi

Gıda bağımlılığı, muhtemelen bu bozukluğun genel nedeninde etkileşime giren birkaç faktörün doruk noktasıdır. Bir erkek veya kadın biyolojik, psikolojik veya sosyal nedenlerden dolayı bir bağımlılık geliştirebilir. Bu yeme bozukluğunun ilerlemesini etkileyebilecek biyolojik nedenler arasında hormonal dengesizlikler, çeşitli beyin yapılarındaki anormallikler, bazı ilaçların kullanımından kaynaklanan yan etkiler veya bu tür bağımlılık sorunları olan aile üyeleri olabilir.

Ayrıca psikolojik faktörlerin bir sonucu da olabilir. Bu kategoride yer alan faktörler, duygusal veya cinsel istismar, travmatik bir olayın kurbanı veya hayatta kalanı, olumsuz durumlarla sağlıklı bir şekilde baş edememe, kronik düşük benlik saygısı veya keder veya kayıp yaşamayı içerebilir.

Zehirli Gıdalar

Bunlar gibi psikolojik faktörler, bireyi, ortaya çıkmış olabilecek acı verici duyguları hafifletmek için yiyecekleri başa çıkma mekanizması olarak kullanmayı etkileyebilir. Son olarak, aile işlevindeki bozukluklar, yaşıtlarından veya toplumdan gelen baskı, sosyal izolasyon, çocuk istismarı, sosyal destek eksikliği ve stresli yaşam olayları gibi faktörler de dahil olmak üzere gıda bağımlılığı ile ilgili olabilecek sosyal etkiler vardır.

Gıda bağımlılığı, yeme bozuklukları veya madde bağımlılığı gibi birlikte ortaya çıkan diğer bozukluklarla da ilişkilendirilebilir. Gıda bağımlılığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilen karmaşık bir zihinsel sağlık sorunu olduğundan, bu bozukluktan etkili bir şekilde iyileşmek için profesyonel yardım alınması şiddetle tavsiye edilir.

Gıda Bağımlılığı Semptomparı

Belirti ve bulgular Bu Yeme Bozukluğu çok sayıda belirti ve semptomla tanınabilir.

 

Aşağıdakiler, gıda bağımlılığının olası belirtileridir:

 • Fiziksel olarak tolere edebileceğinden daha fazla yiyecek istemek.
 • Hasta hissetme noktasına kadar yemek.
 • Artık aç olmasa bile belirli yiyecekleri yemeye devam etmek.
 • Gizli yemek.
 • Belirli yiyecekleri yemek için zaman harcamak amacıyla sosyal etkileşimlerden, ilişkilerden veya işlevlerden kaçınmak.
 • Azaltılmış enerji, kronik yorgunluk
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku gibi uyku bozuklukları
 • Huzursuzluk sinirlilik Baş ağrısı
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Endişe kaygı düşünceleri
Instagram has returned invalid data.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim