Yiyeceklerde ihtiyacınız olan çinko yı rahatlıkla alabilirsiniz. Çinko içeren gıdalar sağlıklı yaşamamız için bize yol gösterebilir.

Çinkonun Faydaları

Sağlıklı yaşam için vitamin ve mineraller önemli yer tutarlar. Çinko Desteği ve Önemi Çinko barındıran besinler Hangi besinler çinko içerir Çinko İçeren sebzeler ÇİNKO NEDİR Çinko, vücudunuzda birçok hayati rol oynayan bir besindir. Vücudunuz doğal olarak çinko üretmediğinden, ihtiyacımızı yiyecekler veya takviyeler yoluyla elde ederiz. Çinkonun bulunduğu yiyecekleri tanıyalım.

Çinkonun faydaları

Çinko Özellikleri

Çinko, temel bir besin maddelerinden biridir. Bünyeniz Çinko üretemez veya depolayamaz. Bu yüzden beslenme şekliniz çinko içeren gıdalar içermelidir. Çinko desteği Çinko, bitkisel vd hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bu minerali doğal olarak içermeyen gıdalara sentetik olarak ilave edilir.

Çinkonun Vücuda Faydaları

Çinkonun vücuda faydaları Çinko, vücudunuzun sayısız nedenle kullanılan yaşamsal bir mineraldir. Çinko, demirden sonra vücudumuzda en fazla bulunan ikinci eser minaredir. Bütün hücrelerimizi Çinko ihtiyacı vardır.

 1. Çinko, metabolizmamıza; sindirim, sinir fonksiyonları ve birçok işlemeye yardımcı olan 300’den fazla enzimin sağlıklı çalışması için önemli bir ihtiyaçtır..
 2. Bağışıklık sisteminizin hücrelerinin gelişmesini ve çalışması çin kritiktir.
 3. Çinko minerali, cilt sağlığımız, DNA sentezi ve protein üretimiz için gerekmektedir.
 4. Vücudumuzun büyümesi ve gelişimi, hücrelerimizin büyümesi ve bölünmesindeki fonksiyonu nedeniyle yaşamsan önem taşır.
 5. Tat ve koku duyularınız için çinko gereklidir. Sağlıklı tat ve koku için çok önemli olan enzimlerimiz Çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko eksikliği tat alma veya koku alma yeteneğimizi azaltabilir.

Çinko Önemli Bir Mineraldir

Çinko içeren gıdalar, Corona virüs gibi bir çok virüse karşı bağışıklığımızı güçlendirmemizde önemli bir mineraller bulundurur. Bağışıklık fonksiyonundaki rolü nedeniyle çinko, bazı burun spreylerine, pastillere ve diğer doğal soğuk tedavilere de aynı şekilde eklenir.

Çinkonun Faydaları üzerine yapılan araştırmalar

Araştırmalar çinkonun sağlığımız için önemini kanıtlamıştır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirir mi ? Çinko, bağışıklık sistemimizi güçlü kalmasına yardımcı olur. Bağışıklık hücresi, hücrelerimizin sağlıklı sinyal vermesi için gereklidir Çinko eksikliği zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açabilir.

Çinko Takviyeleri

Çinko takviyeleri, belirli bağışıklık hücrelerini uyarır ve bağışıklık stresini azaltır. Örnek: Günde 80–92 mg çinko soğuk algınlığının iyileşme süresini % 33’e kadar azaltabileceğini göstermiştir. Çinko içeren besinler, enfeksiyon riskini büyük oranda azaltır ve yetişkinlerde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Çinko, hastanelerde yanıklar, bazı ülserler ve diğer cilt yaralanmaları için bir tedavi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Çinko içeren gıdalar yada çinko takviyesi, kolajen sentezinde, bağışıklık sisteminde ve iltihaplanmalarda önemli rol oynar uygun iyileşme için gereklidir.

Cilt Bakımı

Çinko içeren gıdalar cindinizi besler, aslında cildiniz, vücudunuzun çinko içeriğinin nispeten yüksek bir miktarını (yaklaşık% 5) tutar. Çinko eksikliği yara iyileşmesini yavaşlatabilirken, çinko takviyesi yaralı kişilerde iyileşmeyi hızlandırabilir !!! Örnek: Diyabetik ayak ülseri olan 60 kişide içinde yapılan 12 haftalık süreli çalışmada, her gün 200 mg çinko ile tedavi edilenler, ülser boyutunda önemli düşüşler yaşadı ÇİNKO Yaşla İlgili Bazı Hastalıkların Riskini Azaltabilir

Çinko Eksikliği Nedir

Çinko eksikliği nedir ? Çinko, zatürree, enfeksiyon ve yaşa bağlı kemik dejenerasyonu gibi yaşa dayalı hastalık risklerini büyük ölçüde azaltabilmektedir. Çinko, vücudunuzu enfeksiyondan korumasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklık tepkisini iyileştirebilmektedir.

Çinko Takviyesi

Çinko ile takviye edilen yetişkinler, grip aşısı tepkisini iyileştirmiş, zatürre riskini azaltmış ve zihinsel performansı artırmıştır Aslında, bir çalışma günde 45 mg çinkonun yaşlı yetişkinlerde enfeksiyon oranlarını yaklaşık% 66 oranında azaltmaktadır.

4.200 kişi ile yapılan önemli bir çalışmada, günlük antioksidan takviyeleri; E vitamini, C vitamini, beta-karoten ve 80 mg çinko almak görme kaybını azalttığı ve ileri AMD riskini zararlarını azalttı Akne Tedavisine Yardımcı Olabilir

Akne Hastalığı

Akne, dünya nüfusun % 9,4’ünü etkisi altına aldığı tahmin edilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Araştırmalar, hem topikal hem de oral çinko tedavilerinin, iltihabı azalttığı görülmüştür. Acnes bakterilerinin büyümesini engellenmiş, ve yağlı bez aktivitesini baskılayarak akneyi etkili bir şekilde tedavi edebileceğini göstermiştir. Akneli insanlar daha düşük çinko seviyelerine sahip olduğu gözlenmektedir.

Çinko takviyesi, semptomları azaltmalarına yardımcı olabilmektedir. Enflamasyonu Azaltır

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur

Çinko İçeren Kaynaklar Pek çok hayvansal ve bitkisel gıda doğal olarak çinko bakımından zengindir.Çinko en çok hangi besinlerde bulunur sorusuna cevabınızı burada bulabilirsiniz. Çinko bakımından en yüksek yiyecekler: Çinko eksikliği tedavisi ve en iyi çinko ilacı. Çinko en çok hangi besinlerde bulunur ?

 1. Kabuklu deniz ürünleri: İstiridye, yengeç çeşitleri, midye, ıstakoz ve istiridye
 2. Et: Sığır eti, kuzu eti ve Dana eti
 3. Kümes hayvanları: Hindi ve tavuk
 4. Balık: Sardalya, somon ve dil balığı
 5. Baklagiller: Nohut, mercimek, siyah fasulye, barbunya vb.
 6. Kuruyemiş ve tohumlar: Kabak çekirdeği, kaju fıstığı, kenevir tohumu vb.
 7. Süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir Yumurtalar
 8. Tam tahıllar: Yulaf, kinoa, esmer pirinç vb.
 9. Bazı sebzeler: Mantar, kara lahana, bezelye, kuşkonmaz ve pancar yeşillikleri Vücutta Çinko Eksikliği Oluşturabilcek durumlar.

Çinko eksikliği riski altında olanlar

 • Crohn hastalığı gibi gastrointestinal hastalıkları olan kişiler.
 • Vejetaryenler ve veganlar
 • Hamile ve emziren kadınlar.
 • Yalnızca anne sütüyle beslenen daha büyük bebekler
 • Orak hücre anemisi olan kişiler
 • Anoreksi veya bulimisi olanlar da dahil olmak üzere yetersiz beslenen kişiler
 • Kronik böbrek hastalığı olan kişiler Alkol kötüye kullananlar

Çinko Hastalıkları Nasıl Etkiliyor

 • Çinko, vücudunuzdaki bazı iltihaplı proteinlerin seviyelerini azaltır.
 • Kalp hastalığı, kanser ve zihinsel gerileme gibi bir çok kronik hastalıkların iyileşmesinde katkıda bulunur.
 • Çinko Eksikliği Çinko eksikli pek sık görülen bir durum değildir.
 • Bebekliğinde yeterince emzirilmeyen bebekler, alkol bağımlılığı olanlarda ve bazı bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde çinko eksikliği görülebilir.
 • Çinko Eksikliği Belirtileri Çinko eksikliğinin semptomları: bozulmuş büyüme ve gelişme, sorunları Gecikmiş cinsel olgunluk, Deri döküntüleri, Kronik ishal, Çinko eksikliğinin belirtileri, bozulmuş yara iyileşmesi ve davranış sorunlarını içerir.
 • Çinko düşüklüğü ne yazık ki yeteriz beslenmenin olduğu ülkelerde çok daha yaygın görünmektedir. Yetersiz beslenme nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insanın çinko eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

Not: Unutmayalım, herseyini fazlası zararlıdır. Gerekli durumlarda doktor tavsiyesi almayı unutmayın.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here