Kafein Etkisi

Kafein etkisi, Dünyada her yıl 100.000 Metre Ton Kafein tüketilmektedir. Kafein miktarının büyük kısmı kahve ve çay olarak tüketilmektedir. Soda, çikolata, kafein içeren ilaçlar ile de az miktarda kafein tüketimimiz bulunmaktadır.

Kafein, bizim daha uyanık olmamızı, olaylara daha iyi yoğunlaşmamızı, daha enerjik olmamızı hatta daha mutlu olmamızı sağlar. 

Ancak kafein çok tüketildiğinde bizi uykusuz tutar, tansiyonumuzu arttırarak bizlerin endişeli bireyler olmasını sağlayabilir. Etkilerini göz önüne aldığımızda dünyanın en fazla kullanılan ilacıdır.

Kafein bir çok bitkide özellikle yapraklarda bulunur, hatta sinekler için toksittir yüksek oranda alındığında  haşereleri öldürebilir. Arı gibi bazı hayvanlarda bitkilerin nektarında az oranlarda bulunan kafein tüketildiğinde o bitkilere tekrar gelmeleri için muhteşem bir hafıza oluşturur.

Kafein, insanları uyararak uykularını azaltır. Kafein içinde molekül olan adenosine bulunmaktadır.

Kafein etki mekanizması, Beyninizde bu moleküllerce uyarılmaya hazır reseptörler bulunmaktadır.Reseptörler kimyasallarla  buluştuğunda biyo kimyasal bir etkileşim oluşturur ve sizin uykunuz gelir. Ancak kafein bu molekülleri yavaşlatarak reseptörler ile iletişimini güçleştirir. Adenoisine sizi rahatlatırken kafein sizi hareketlendirir.

Kafein ayrıca sizin daha pozitif olmanızı sağlar. Kafein etkisinin bir çok hastalıkları önlediği görünmektedir. Bazı kanser çeşitleri, Aisemer yada parkinson gibi.

Kafein yağ yakımını hızlandırarak enerji verdiğinden bazı spor müsabakalarından önce tüketilmesi dahi yasaklanmıştır.1972 – 2014 yılları arasında belli dozun üzerinde kafein tüketimi olimpiyat oyunlarında yasaklanmıştı.

Kafeinin faydalarının yanısıra çok fazla tüketilmesi durumunda tansiyonu olumsuz etkilediği bilinmektedir.  Eğer kahve tüketimini bir anda durdurursanız, endişe, kaygı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kafein etkisi ne kadar sürer ? Bünyeye göre değişir, eğer düzenli olarak kafein tüketiyorsanız, hiç tüketmeyen insana göre çok daha dirençli olursunuz.

Kafein etkisini ne zaman gösterir ? Hemen etkisini gösterir.

 

 

  1. Meltem Yapıcı diyor ki:

    Kahveyle gün’e başlamak çok güzel ☕
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Gurme Center 👏👏👏👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim