Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler nelerdir sorusunu cevaplamadan önce belirtmek isteriz ki, Bağılıklık sisteminizi güçlendirmek için bir çok şeyi düzenli olarak uygulamanız gereklidir. Mesela Sigara  içmemelisiniz, sağlıklı uyumalısınız, Şeker, Gluten Basit karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Stres ile mücadele edebilmelisiniz. 

Bazı gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk algınlığı ve virüsleri önlemek için yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için beş tür temel besin kaynağı bulunmaktadır.

C Vitamini

Temel bir besin olan C vitamini bir antioksidandır. Antioksidanlar, bağışıklık sistemine zarar verdiği bilinen bir tür kararsız molekül olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

C vitamininin, büyük stres altındaki insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirmede özellikle yararlı olabileceğine dair kanıtlar vardır. C vitamini alımınızı arttırmak için, bu yiyecekleri menünüze ekleyebilirsiniz.

 

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler nelerdir ?


Turunçgiller (portakal ve greyfurt gibi)

Kivi meyvesi

kırmızı ve yeşil biber

Brokoli

Çilekler

E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, özellikle yaşlı insanlar arasında, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için bol miktarda E vitamini tüketiminin çok önemli olduğunu göstermektedir. E vitamini bu yiyeceklerden elde edebiliriz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler nelerdir ?

Buğday tohumu yağı

Badem

Ay çekirdeği

Fındıklar

Fıstık

 

Çinko

Çinko, bazı bağışıklık hücrelerinin üretiminde rol oynayan önemli bir mineraldir. Ulusal Sağlık Enstitüleri,  düşük düzeyde çinko seviyesinin bile bağışıklık fonksiyonunuzu bozabileceği konusunda uyarıda bulunmuştur.  Çinko için bazı üst besin kaynaklarını şu şekilde suralayabiliriz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler nelerdir ?

İstiridyeler

Kuru fasulye

Kaju fıstığı

Kuru üzüm kepeği

Nohut

 

Karotenoidler

Başka bir antioksidan türü olan karotenoidler, bir dizi bitkide doğal olarak bulunan bir pigment sınıfıdır. Tükendiğinde, karotenoidler A vitaminine (bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olan bir besin maddesi) dönüştürülür. Karotenoidlerinizi artırmak için bu gıdaları tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler nelerdir ?

Havuçlar

Brüksel lahanası

Kayısı

Papaya

Mango

 

Omega-3 yağlı asitler

Omega-3 yağ asitleri, iltihabı baskıladığı ve bağışıklık sistemini kontrol altında tuttuğu bilinen bir tür esansiyel yağ asididir.O mega-3’lerin enfeksiyonlar ile savaşmaya yardımcı olup olamayacağı bilinmemekle birlikte, araştırmalar omega-3’ler Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi bozukluklarına karşı koruma sağlayabilir. Bu omega-3 açısından zengin gıdaları deneyin:

Yağlı balıklar (uskumru, ton balığı, somon, sardalya, ringa balığı ve alabalık dahil)

Keten tohumu

Ceviz

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek için Takviyeler Almak

Tüm gıdalarda bulunan yüksek dozlarda antioksidanlar ve diğer besinler içeren takviyeler genellikle doğal bağışıklık güçlendiriciler olarak lanse edilmesine rağmen, bazı araştırmalar diyet takviyeleri almanın bağışıklık sistemi için sınırlı faydaları olabileceğini göstermektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için doğal gıdaları tüketmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim