Su İçmezseniz Ne Olur

Su içmezseniz ne olur ? Su yaşayabilmeniz için hava kadar önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli yaşamanız için öncelikli şarttır.

Sahip olduklarımızın önemini kaybettiğimiz zaman fark ediyoruz.Su bunlardan biri, kanımızın %92 si, beynimizin %75 i kaslarımızın %75 i, kemiklerimizin % 22 si su dan oluşuyor. Bütün organlarımızın sağlıklı çalışabilmesi için yeterli oranda su emisyonu sağlayabilmesi gerekli.

İnsan ortalama %55-%60 sudan oluşur. Bebek doğduğunda %75 su oranına sahiptir. 1 yaşına geldiğinde bebeğin su oranı %65 e iner.

Su ne işe yarar.

  • Eklemlerimizin sağlıklı çalışmasına
  • Vücut ısımızının dengelenmesine
  • Beyin ve omuriliğimizde sinirlerin sağlıklı iletişimine
  • Bağışıklık sisteminiz çöker

Bununla bitmedi, Kalbimizin ve beynimizin 3/4 ü sudan oluşur. Bu bir muzdaki nem oranına eşittir.

Akciğerlerimizin % 83 ü sudur, bir elmanın nem oranıyla aynıdır. Kemiklerimizin % 31 i sudur.

 

Vücudumuzda bu kadar su varken, neden sürekli su içme ihtiyacımız bulunmakta ?

  • Her Gün 1-2 Litre su kaybımız olur.

Su Kaybı Nasıl Gerçekleşir ?

  • İdrar
  • Terleme
  • Konuşarak

Su içmezseniz ne olur, kaybettiğimiz suyu yerine temin etmeliyiz yoksa aynen kurumuş bir çiçek gibi vücudumuz kurumaya, dehadrasyona girmeye başlar.

Su nasıl içilmelidir. vücudumuzda oluşan su eksikliğinin ilk fark edildiği yer beynimizdir. Beynimizdeki reseptörler böbreklerimize talimat yollar ve su oranının salınımını azaltır. Bu sizin idrarınızın koyu sarı renginde çıkmasına neden olur. Enerjiniz düşer, keyfiniz bozulur, deri kuruması oluştuğundan kaşıntıya neden olur. Su oranı azalan beyin, normalde gerçekleştirdiği işleri yapmakta zorlanır.

Aşırı su kaybı, dehidrasyon, bir anda çok fazla su içmenize neden olur buna Hypoatremia diyoruz. Kısa zamanda çok fazla su içmek beyne olumsuz etki yaratarak baş ağrısına, miğde bulantısına neden olur.

Yapılan araştırmalarda su içme oranı iklime bağlıdır ancak kadınlarda ortalama 2-2,7 Litre, Erkeklerde Ortalama 2-2,5 Litredir. Hedef sık aralıklarla su içmek olmalıdır.

Su içmezseniz ne olur ? Unutmamalıyız ! Hiç bir içecek suya alternatif değildir. !

Yapılan araştırmalarda yeterli su tüketinin kalp krizi oranını, diyabet hastası olma riskinizi, bazı kanser cinslerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim